Zlozvyky jsou něco, co každého z nás provází životem. Odlišují nás od ostatních, definují i charakterizují naši osobnost a paradoxně nás i spojují. Přejeme si zdědit i předat ty nejlepší vlastnosti, ale čím jsme starší, tím je jasnější, kolik podobnosti se sebou v nás rodiče zanechali. Naši společnost tak tvoří nejen rodiny, které jsou provázané genetickými kořeny, ale i jiné rodiny, rodiny tzv. vzdálených příbuzných. Tak často nazýváme jedince, kteří se pyšní některými ze zlozvyků, které máme my sami.

Letos slavíme 200. narozeniny zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela a při té příležitosti vám nabízíme jedinečnou šanci najít a poznat „příbuzné“, o nichž jste možná vůbec neměli tušení. Stačí, když zaregistrujete své zlozvyky v největší – a ve světě zcela ojedinělé – Národní sbírce zlozvyků!
A jak to bude dál?

Už v červenci se na vás budeme těšit na Mendel Festivalu 2022, ale tím to zdaleka nekončí! Na podzim se objevíte v Mendelově tabulce zlozvyků, která se stane základním stavebním kamenem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných.

Nestyďte se, i Mendel měl své zlozvyky.

Naše definice zlozvyku:
Zlozvyk je chování člověka nebo skupiny lidí, které se neustále opakuje a vadí nám. Pro každého člověka je zlozvykem něco jiného – například pravidelný úklid domácnosti někomu vadí a někdo ho naopak oceňuje.