To je CELEJ VON!

Zlozvyky jsou něco, co každého z nás provází životem. Odlišují nás od ostatních, definují i charakterizují naši osobnost a paradoxně nás i spojují. Přejeme si zdědit i předat ty nejlepší vlastnosti, ale čím jsme starší, tím je jasnější, kolik podobnosti se sebou v nás rodiče zanechali. Naši společnost tak tvoří nejen rodiny, které jsou provázané genetickými kořeny, ale i jiné rodiny, rodiny tzv. vzdálených příbuzných. Tak často nazýváme jedince, kteří se pyšní některými ze zlozvyků, které máme my sami.

U příležitosti 200. narozenin zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela vám nabízíme jedinečnou šanci najít a poznat „příbuzné“, o nichž jste možná vůbec neměli tušení. Stačí, když zaregistrujete své zlozvyky v největší – a ve světě zcela ojedinělé – Národní sbírce zlozvyků!

A jak to bude dál?

Už v červenci se objeví vše, co jsme po celé republice nasbírali, v Mendelově tabulce zlozvyků. Ta se stane základním stavebním kamenem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných. Současně se na vás budeme těšit na Mendel Festivalu 2023 v Brně!

Online databáze zlozvyků, která vás může vzájemně propojit, však není jediným výstupem projektu.
Na podzim 2023 totiž vyjde ENCYKLOPEDIE zlozvyků a věřte, že až v ní budete listovat, budete se královsky bavit nad tím, co všechno jste společně přihlásili!

Naše definice zlozvyku:
Zlozvyk je chování člověka nebo skupiny lidí, které se neustále opakuje a vadí nám. Pro každého člověka je zlozvykem něco jiného – například pravidelný úklid domácnosti někomu vadí a někdo ho naopak oceňuje.