To je CELEJ VON!

Zlozvyky jsou něco, co každého z nás provází životem. Odlišují nás od ostatních, definují i charakterizují naši osobnost a paradoxně nás i spojují. Přejeme si zdědit i předat ty nejlepší vlastnosti, ale čím jsme starší, tím je jasnější, kolik podobnosti se sebou v nás rodiče zanechali. Naši společnost tak tvoří nejen rodiny, které jsou provázané genetickými kořeny, ale i jiné rodiny, rodiny tzv. vzdálených příbuzných. Tak často nazýváme jedince, kteří se pyšní některými ze zlozvyků, které máme my sami.

U příležitosti 200. narozenin zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela vám nabízíme jedinečnou šanci najít a poznat „příbuzné“, o nichž jste možná vůbec neměli tušení. Stačí, když zaregistrujete své zlozvyky v největší – a ve světě zcela ojedinělé – Národní sbírce zlozvyků!

A jak to bude dál?

V červenci 2023 ukončíme roční sběry a zlozvyky začneme třídit do Mendelovy tabulky zlozvyků, která se v červenci 2024 stane největší online databází zlozvyků na světě. V budoucnu bude sloužit nejen jako základní rozcestník, který můžete nadále rozšiřovat a doplňovat, ale současně jako platforma, kde můžete pátrat po svých vzdálených příbuzných.

A to není všechno!

Původně jsme plánovali sesbírat 10 000 zlozvyků, ale postupně se před námi otevřely další překvapivé oblasti, takže dnes jich máme skoro 30 000. Množství a různorodost materiálu mnohonásobně překročily naše původní představy, a tak jsme se rozhodli vytvořit ENCYKLOPEDII ZLOZVYKŮ, jež bude zároveň poděkováním všem, kteří se do projektu jakkoli zapojili.

Můžete se na ni začít těšit, vyjde už brzy!

Naše definice zlozvyku:
Zlozvyk je chování člověka nebo skupiny lidí, které se neustále opakuje a vadí nám. Pro každého člověka je zlozvykem něco jiného – například pravidelný úklid domácnosti někomu vadí a někdo ho naopak oceňuje.